Zácpa je poměrně častá. V naprosté většině případů jsou tyto obtíže přechodné a po několika dnech samy přejdou. Zácpa ale také může být problém, který nepříjemně ovlivňuje každodenní život těch, kteří jí trpí. Člověk může rychle být v pokušení podlehnout nevhodným návykům, které situaci ještě zhorší, nebo obtíže řešit pomocí „babských“ rad a různých pochybných návodů, které nakonec nadělají víc škody než užitku.
Mezi nevhodné návyky v případě zácpy patří dlouhé zadržování stolice tak, aby se dostavil pocit úlevy při následujícím vyprázdnění. Tento postup se v žádném případě nedoporučuje! Při zadržování stolice se totiž problém ještě zhorší. Doporučuje se spíše nastolit pravidelný rytmus vyprázdňování a naslouchat svým potřebám. Další odpověď na zácpu, která se může zdát logická, spočívá ve snížení přísunu potravin. To však také věci neusnadní, právě naopak. Určitá dietní opatření však mohou v případě zácpy pomoci.
Čtěte také: co jíst v případě zácpy?
“babské rady”
Na internetu se můžeme snadno setkat s různými „babskými radami“. Uveďme například doporučení užívat velkou lžíci olivového oleje, masáž estragonovým olejem, výplach vlažnou vodou, slézový čaj, atd. Ačkoliv některá doporučení mohou být v určitých případech účinná, většinou se jedná o zbytečné postupy, které oddalují řešení problému. Je důležité správně užívat léky, jejichž účinek v léčbě zácpy byl prokázán. V každém případě si tento problém nenechávejte pro sebe! Požádejte o radu lékaře nebo lékárníka, který vám poradí s výběrem vhodného léku2.
Čtěte také: 5 rad jak bojovat se zácpou
2: AFSSAPS – Constipation occasionnelle de l’adulte, Bien vous soigner avec des médicaments disponibles sans ordonnance, juin 2009