Proč léčit akutní průjem ?
Ve většině případů akutní průjem netrvá dlouho, ale může způsobit vyšší ztráty vody a iontů. V určitých případech může být průjem vážnější a vyžadovat návštěvu lékaře. V neposlední řadě je léčba infekčního průjmu nutná za účelem zamezení kontaminace okolí. (1-3)
Co jíst v případě průjmu?
V případě akutního průjmu je doporučeno přizpůsobit svůj jídelníček. Jezte méně, ale častěji.
Upřednostněte: rýži, vařenou mrkev, banán.
Vyhněte se: mléku, syrovému ovoci a zelenině, chlazeným potravinám a nápojům. (1-3)
Léky na akutní průjem
Pro zmírnění příznaků akutního průjmu můžete užít léky, které jsou dostupné v lékárnách bez lékařského předpisu. Ty zmírní příznaky, ale zároveň musíte dodržovat režimová opatření jako je pitný režim a úprava jídelníčku.(1)
Pokud je průjem doprovázen lehce zvýšenou teplotou, může to poukazovat na průjem infekčního původu. Ale infekce nemusí být jen bakteriálního původu. Průjmy způsobují i viry. Virové průjmy jsou častější v zimním období. (2) K léčbě akutních průjmů virového původu se nepoužívají antibiotika.(1,3)
Pokud je průjem doprovázen vysokou teplotou, navštivte svého lékaře.
Na akutní průjem existuje několik typů léků :
- Střevní antiinfektiva: léčí infekční průjmy
- Střevní adsorbencia: tyto léky a zdravotnické prostředky pokrývají a chrání střevní sliznici. V případě užívání jiných léků je důležité dodržet časový odstup mezi střevním adsorbentem a jiným lékem, aby nedošlo ke snížení účinnosti léku
- Zpomalovače střevní peristaltiky: snižují pohyb střeva a tím i frekvenci stolic